טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא סוג של טיפול פסיכולוגי. השיטה מתבססת על הרעיון לפיו על מנת לסייע למטופל להתגבר על מצוקה וקושי רגשי יש צורך בשינוי בתפיסת המציאות , כפי שנעשה בטיפול הקוגניטיבי במקביל לשינוי בדפוסי ההתנהגות ו/או לימוד של התנהגויות חדשות כפי שמקובל בטיפול ההתנהגותי.

 CBT הוכח כיעיל במחקרים בטיפול בהפרעות שונות כגון דיכאון, הפרעת פאניקה, הפרעה אובססיבית קומפולסיבית והפרעות אישיות. בחלק מהמקרים הטיפול יעיל כטיפול בפני עצמו ובחלק כתוספת לטיפול תרופתי.

לטיפול מספר יתרונות בהשוואה לטיפול דינמי וטיפולים פסיכולוגים אחרים. מדובר בטיפול קצר מועד האורך בממוצע בין 3-6 חודשים. מדובר בשיטת טיפול מובנית, וממוקדת בבעיה ממנה סובל המטופל. המטפל אקטיבי בטיפול וכך גם המטופל שנדרש לעשות "שעורי בית" –מטלות שונות לביצוע בסביבתו הטבעית. שעורי הבית מסייעים למטופל להפנים את הטיפול ולשנות את דפוסי החשיבה וההתנהגות, לתרגל אותם ולהכליל אותם בחיי היומיום. הכלים הפרקטיים שנרכשים בטיפול מסייעים לשמור על תוצאות ארוכות טווח. בחלק מההפרעות למשל בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית מחקרים מראים שהשיפור נשמר לאורך זמן ארוך יותר לאחר טיפול התנהגותי בהשוואה לטיפול תרופתי.

טיפול קוגניטיבי הוא שיטת טיפול המבוססת על ההנחה שבמקרים מסוימים דפוסי חשיבה מעוותים גורמים לקשיים רגשיים וכן משפיעים על ההתנהגות. הטיפול מתמקד בזיהוי דפוסי החשיבה הלקויים בזמן חוויות מסוימות או בסמוך להן, שינוי הפירוש שאנו נותנים למחשבות אלו והחלפתן במחשבות שמעצימות אותנו ויעילות יותר עבורנו. בשיטה זו ניתן למנוע את המצוקה והתגובות הקשות המתלוות לרוב למחשבות בעייתיות מסוג זה.  בין מפתחי השיטה  הפסיכולוגים אלברט אליס, ואהרון בק.

טיפול התנהגותי הוא טיפול פסיכולוגי המתבסס על תיאוריית הלמידה הביהביוריסטית שעקרונותיה המנחים הן התניות (התניה קלאסית והתניה אופרנטית). הטיפול חותר לשינוי דפוסי התנהגות מזיקים המובילים לחרדה והימנעות ופוגעים באיכות החיים ובתפקוד היומיומי, במקביל לחיזוק התנהגויות מועילות. במסגרת הטיפול משתמש המטפל במגוון טכניקות כגון "טיפול בחשיפה". במסגרת טיפול זה נחשף המטופל בהדרגה ובפיקוח המטפל, למצבים אשר זוהו אצלו כמעוררי חרדה. המטופל מקבל כלים כדי ללמוד לשלוט בחרדה ולהתמודד עם המצבים המובילים אליה (למשל בעזרת תרגילי הרפיה, נשימות, תרגילי חשיבה ועוד). לעיתים יש שימוש בטכניקה של דחיית תגובה לחרדה המתעוררת. הטיפול הוא הדרגתי ומותאם ליכולתו של  המטופל.

ב"בית רעים" מטפלים (רופאים, פסיכותרפיסטים) שהוכשרו בשיטת CBT והם בעלי ניסיון בטיפול בשיטה זו.