טיפול בחשיפה ממושכת (PE – Prolonged Exposure) במצבי פוסט טראומה

הטיפול בחשיפה ממושכת (PE) הוא התערבות פסיכותרפויטית המיועדת לאנשים הסובלים מתסמונת פוסט טראומתית (המכונה בעברית הפרעת דחק בתר-חבלתית). זהו טיפול מובנה וממוקד ששייך למשפחת הטיפולים מהגישה הקוגניטיבית-התנהגותית. הוא אורך בין 8 ל- 14 פגישות בנות שעה וחצי הנערכות בתדירות של פעם או פעמיים בשבוע.

הטיפול מבוסס על ההבנה שמטופלים הסובלים מפוסט טראומה חווים את העולם כמקום מסוכן ואת עצמם כחסרי יכולת להתמודד עם האתגרים של החיים ועם הרגשות שלהם. על כן, הם נוטים להימנע ממחשבות, רגשות, ומצבים שקשורים לטראומה שעברו. הימנעות זו מביאה להקלה בטווח המיידי - כאשר נמנעים מגורם המעורר אי נוחות, החרדה יורדת ומרגישים יותר טוב, אולם, בטווח הארוך, נמצא שההימנעות הזו אינה מאפשרת לאדם להתגבר על הטראומה ולהמשיך הלאה, גורמת להצטמצמות גדלה והולכת של מרחב החיים הפיזי והרגשי ובכך למעשה משמרת את ההפרעה הפוסט טראומתית.

במהלך טיפול ה PE, המטופל לומד להתמודד עם זיכרונות, תחושות, רגשות ומצבים שקשורים לטראומה. במילים אחרות הוא לומד להפחית באופן הדרגתי את ההימנעות. ההתמודדות הזו, עוזרת לשנות את תפיסתו את עצמו ואת העולם ומפחיתה באופן משמעותי סימפטומים של פוסט טראומה כולל פלאשבקים, דיכאון, עצבנות וקשיים בשינה.

ה – PE  הוא אחד הטיפולים המומלצים על ידי ארגוני בריאות ברחבי העולם למטופלים הסובלים מפוסט טראומה. יעילותו הודגמה במחקרים אשר הראו שכ – 80% מהמטופלים שסיימו את הטיפול, נעזרו בו והשיגו הפחתה משמעותית בסימפטומים הפוסט טראומתיים.

במרכזנו, מטפלים בעלי הכשרה וניסיון בטיפול ב – PE ואנו מציעים את הטיפול למי שנמצאו מתאימים להפיק ממנו תועלת.