טיפול באומנות

טיפול באומנות הינו טיפול רגשי המתמקד בחיזוק האדם הסובל ממצוקות והפרעות נפשיות ומשתמש בכוחה המרפא של האומנות על מנת לאפשר לאדם להכיר את עצמו תוך טיפוח כוחות נפשיים, הגמשת דפוסי הגנה, וחיזוק כושר ההסתגלות של הפרט.

הטיפול באמנות משלב תיאוריות מסורתיות של פסיכותרפיה, טכניקות מתחום הפסיכולוגיה ותיאוריות הנוגעות לתהליכי יצירה ולמאפיינים השונים של חומרי האמנות והשימוש בהם. הטיפול באומנות מהווה אמצעי נוסף לביטוי רגשות, תכנים פנימיים וקונפליקטים ומשמש כאמצעי מטפל, כאשר מילים אינן מצליחות לתאר תחושות ורגשות.

הטיפול באומנות מעניק לתהליך וליצירה תפקיד מרכזי ועושה שימוש בשפת האומנות על מנת לאפשר לאדם להכיר את עצמו וזאת בסביבה בטוחה ותומכת. באמצעות טיפול באומנות מושגת תובנה, צמיחה והתקדמות אישית, תוך התמקדות בכוחות האדם.

מטרת הטיפול באמנות דומה למטרת כל טיפול פסיכותרפויטי: שיפור ושימור הבריאות הנפשית ואיכות החיים; אך בעוד טיפול פסיכולוגי מתמקד בתקשורת מילולית, הטיפולים השונים בהבעה ויצירה משתמשים בצורות אמנות שונות, כמו ציור, פיסול, קולאז' ושיטות נוספות להבעה חזותית.

הטיפול באומנות ב"בית רעים" ניתן כטיפול קבוצתי ומתאים לכל אדם המגלה נכונות להתנסות באומנות ובחומרי אומנות וזאת ללא קשר לכשרון אומנותי או ניסיון קודם בתחום.